<img src="https://d5nxst8fruw4z.cloudfront.net/atrk.gif?account=iA1Pi1a8Dy00ym" style="display:none" height="1" width="1" alt="" />
Skip Navigation
Our Terms of Use (click here to view) have changed. By continuing to use this site, you are agreeing to our new Terms of Use.


Comparisons of two numbers, measurements, or quantities.

Atoms Practice
Estimated19 minsto complete
Practice Ratios
Estimated19 minsto complete
Practice Now
Turn In


A ratio is a way to compare two numbers, measurements or quantities. When we write a ratio, we divide one number by another and express the answer as a fraction. There are two distinct ratios in the example below.

Using Ratios as an Explanation 

Nadia is counting out money with her little brother. She gives her brother all the nickels and pennies. She keeps the quarters and dimes for herself. Nadia has four quarters and six dimes. Her brother has fifteen nickels and five pennies and is happy because he has more coins than his big sister. How would you explain to him that he is actually getting a bad deal?

The ratio of the number of Nadia’s coins to her brother’s is \begin{align*}\frac{4 + 6}{15 + 5}\end{align*}4+615+5 , or \begin{align*}\frac{10}{20} = \frac{1}{2}\end{align*}1020=12 . (Ratios should always be simplified.) In other words, Nadia has half as many coins as her brother.

Another ratio we could look at is the value of the coins. The value of Nadia’s coins is \begin{align*}(4 \times 25) + (6 \times 10) = 160 \ cents\end{align*}(4×25)+(6×10)=160 cents . The value of her brother’s coins is \begin{align*}(15 \times 5) + (5 \times 1) = 80 \ cents\end{align*}(15×5)+(5×1)=80 cents . The ratio of the value of Nadia’s coins to her brother’s is \begin{align*}\frac{160}{80} = \frac{2}{1}\end{align*}16080=21 . So the value of Nadia’s money is twice the value of her brother’s.

Notice that even though the denominator is one, we still write it out and leave the ratio as a fraction instead of a whole number. A ratio with a denominator of one is called a unit rate .


Comparing Prices 

The price of a Harry Potter Book on Amazon.com is $10.00. The same book is also available used for $6.50. Find two ways to compare these prices.

We could compare the numbers by expressing the difference between them: \begin{align*}\$10.00 - \$6.50 = \$3.50.\end{align*}$10.00$6.50=$3.50.

We can also use a ratio to compare them: \begin{align*}\frac{10.00}{6.50} = \frac{100}{65} = \frac{20}{13}\end{align*}10.006.50=10065=2013 (after multiplying by 10 to remove the decimals, and then simplifying).

So we can say that the new book is $3.50 more than the used book , or we can say that the new book costs \begin{align*}\frac{20}{13}\end{align*}2013 times as much as the used book .

Comparing Length and Width 

A tournament size shuffleboard table measures 30 inches wide by 14 feet long. Compare the length of the table to its width and express the answer as a ratio.

We could just write the ratio as \begin{align*}\frac{14 \ feet}{30 \ inches}\end{align*}14 feet30 inches . But since we’re comparing two lengths, it makes more sense to convert all the measurements to the same units. 14 feet is \begin{align*}14 \times 12 = 168 \ inches\end{align*}14×12=168 inches , so our new ratio is \begin{align*}\frac{168}{30} = \frac{28}{5}\end{align*}16830=285 .



Example 1


A family car is being tested for fuel efficiency. It drives non-stop for 100 miles and uses 3.2 gallons of gasoline. Write the ratio of distance traveled to fuel used as a unit rate .

The ratio of distance to fuel is \begin{align*}\frac{100 \ miles}{3.2 \ gallons}\end{align*}100 miles3.2 gallons . But a unit rate has to have a denominator of one, so to make this ratio a unit rate we need to divide both numerator and denominator by 3.2. \begin{align*}\frac{\frac{100}{3.2} \ miles}{\frac{3.2}{3.2} \ gallons} = \frac{31.25 \ miles}{1 \ gallon}\end{align*}1003.2 miles3.23.2 gallons=31.25 miles1 gallon or 31.25 miles per gallon.


Write the following comparisons as ratios. Simplify fractions where possible.

  1. $150 to $3.
  2. 150 boys to 175 girls.
  3. 200 minutes to 1 hour.
  4. 10 days to 2 weeks.

Write the following ratios as a unit rate.

  1. 54 hotdogs to 12 minutes.
  2. 5000 lbs to 250 square inches.
  3. 20 computers to 80 students.
  4. 180 students to 6 teachers .
  5. 12 meters to 4 floors .
  6. 18 minutes to 15 appointments.

Review (Answers)

To view the Review answers, open this PDF file and look for section 3.10. 

Notes/Highlights Having trouble? Report an issue.

Color Highlighted Text Notes
Please to create your own Highlights / Notes
Show More



The denominator of a fraction (rational number) is the number on the bottom and indicates the total number of equal parts in the whole or the group. \frac{5}{8} has denominator 8.


The numerator is the number above the fraction bar in a fraction.

Image Attributions

Explore More

Sign in to explore more, including practice questions and solutions for Ratios.
Please wait...
Please wait...