<meta http-equiv="refresh" content="1; url=/nojavascript/"> Unit Rates ( Real World ) | Arithmetic | CK-12 Foundation
Dismiss
Skip Navigation

Unit Rates

%
Best Score
Practice Unit Rates
Practice
Best Score
%
Practice Now

Discount Clubs

Credit: Simon_sees
Source: http://www.flickr.com/photos/39551170@N02/9559736154/
License: CC BY-NC 3.0

Do you know anyone who shops at a warehouse club? Many people believe that buying groceries in large amounts saves them money. Unfortunately, they don't always do the math before they pull out their credit cards.

Bigger Isn't Always Better... or Cheaper

Bigger buys should be cheaper buys, right? After all, you're spending less money on packaging. You need to go to the store less often, so you're saving gas. Besides, the label on the shelf says that this is a great buy, and labels wouldn't lie! In reality, while stores display the per-unit cost on price labels, these labels aren't always accurate. To find out if you're really saving money on a bigger package, you'll need to whip out a calculator. Divide the total cost by the number of ounces of food you're getting. This will give you the cost per ounce. Then, compare the costs per ounce of the different sizes available. You may be surprised. Consumer advocates frequently find instances when smaller containers and quantities are priced at a lower rate than bulk purchases.

Credit: Matt MacGillivray
Source: http://www.flickr.com/photos/qmnonic/218410335/
License: CC BY-NC 3.0

Shoppers also save when they plan ahead. Products at local grocery stores often go on sale for a fraction of the retail price. While buying in bulk can save you money on foods priced regularly, it might not compare to a good sale. Savvy shoppers track sales at stores in their area and only buy products at deep discounts.

See for yourself: http://www.youtube.com/watch?v=KMe85qahPbk

Explore More

Check out the links below for the scoop on shopping at warehouse clubs and supermarkets.

http://money.msn.com/shopping-deals/article.aspx?post=7a6644ab-5aad-4b62-b959-fe6d3ace35c5

http://www.youtube.com/watch?v=oFFjXnlVr8U

http://consumerist.com/2012/04/13/the-supermarket-tricks-you-need-to-avoid-to-save-while-shopping-1/

Image Attributions

  1. [1]^ Credit: Simon_sees; Source: http://www.flickr.com/photos/39551170@N02/9559736154/; License: CC BY-NC 3.0
  2. [2]^ Credit: Matt MacGillivray; Source: http://www.flickr.com/photos/qmnonic/218410335/; License: CC BY-NC 3.0

Reviews

Email Verified
Well done! You've successfully verified the email address .
OK
Please wait...
Please wait...

Original text