<img src="https://d5nxst8fruw4z.cloudfront.net/atrk.gif?account=iA1Pi1a8Dy00ym" style="display:none" height="1" width="1" alt="" />
Dismiss
Skip Navigation

5.7: Better Buy 3

Difficulty Level: At Grade Created by: CK-12
Turn In

Look at the signs below for the price of yo-yos at two different stores. Which store has the better buy for one yo-yo? In this section, we will practice finding the unit price of items in order to determine which store has the better buy.

Better Buy 3 

In order to figure out which item is the better buy, like in the question above, we can use the problem solving steps to help.

  • Start by describing what you see the pictures.
  • Next, figure out what your job is in this problem. In all of these problems your job will be to figure out which item is the better buy.
  • Then, make a plan for how you will solve. In these problems, you will want to figure out the unit price of the item at each store. Then, figure out which unit price is less.
  • Next, solve the problem.
  • Finally, check to make sure that the unit price at the store you chose is lower.

Choosing the Better Buy

1. Which store has the better buy for one paddle and ball? How much is the paddle and ball at that store?

We can use problem solving steps to help.

2. Which store has the better buy for one Frisbee? How much is one Frisbee at that store?

We can use problem solving steps to help.

3. Which store has the better buy? How much less are 2 boxes of cereal at that store?

We can use problem solving steps to help.

Earlier Problem Revisited

We can use problem solving steps to help.

Vocabulary

A unit price is the cost of one item. In this concept, we are given the overall price for multiple items and need to find the unit price in order to figure out which store has the better buy.

Examples 

Example 1

Which store has the better buy for one racquet? How much is one racquet at that store?

Jim’s Sports; , or $6 for one badminton racquet (, or $7 at A-One Athlete).

Example 2

Which store has the better buy for one golf ball? How much is one golf ball at the store?

A-One Athlete; , or $3 for one golf ball (, or $4 at Jim’s Sports).

Example 3

Which store has the better buy? How much less are 2 gallons of milk at that store?

2 bottles of milk cost $2 less at Morsel’s Market. $6 for 2 gallons of milk at Morsel’s Market (Unit price is $3/gallon). $8 for 2 gallons of milk at Flynn’s Foods (Unit price is $4/gallon).

Example 4

Which store has the better buy? How much less are 3 bottles of orange juice at that store?

3 bottles of orange juice cost $3 less at Flynn’s Foods. $15 for 3 bottles of orange juice at Flynn’s Foods (Unit price is $5/bottle). $18 for 3 bottles of orange juice at Morsel’s Market (Unit price is $6/bottle).

Review 

1. Which store has the better buy for one mug? How much less are 2 mugs at that store?

2. Which store has the better buy for one soup bowl? How much less are 3 soup bowls at that store?

3. Which store has the better buy for one water bottle? How much less are 5 water bottles?

4. Which store has the better buy for one birdie? How much is one birdie at the store?

5. Which store has the better buy for one can of tennis balls? How much is one can at that store?

6. Which store has the better buy for one box of pencils? How did you decide?

7. Which store has the better buy for one notebook? How did you figure it out?

8. Which store has the better buy for one box of paperclips? How did you figure it out?

9. Which store has the better buy for one box of nails? How did you figure it out?

10. Which store has the better buy for one stool? How did you figure it out?

11. Which store has the better buy for one hose? How did you figure it out?

Notes/Highlights Having trouble? Report an issue.

Color Highlighted Text Notes
Please to create your own Highlights / Notes
Show More

Image Attributions

Show Hide Details
Description
Difficulty Level:
At Grade
Grades:
Date Created:
Jan 18, 2013
Last Modified:
Mar 23, 2016

We need you!

At the moment, we do not have exercises for Better Buy 3.

Save or share your relevant files like activites, homework and worksheet.
To add resources, you must be the owner of the Modality. Click Customize to make your own copy.
Please wait...
Please wait...
Image Detail
Sizes: Medium | Original
 
Here