<meta http-equiv="refresh" content="1; url=/nojavascript/"> Better Buy: Unit Price | CK-12 Foundation
Dismiss
Skip Navigation
You are reading an older version of this FlexBook® textbook: Algebra Explorations, Pre-K through Grade 7 Go to the latest version.

Extra for Experts - Better Buy: Unit Price

Which store has the better buy for one box of pencils?

How did you decide?

Which store has the better buy for one notebook?

How did you figure it out?

Which store has the better buy for one box of paperclips?

How did you figure it out?

Which store has the better buy for one box of nails?

How did you figure it out?

Which store has the better buy for one stool?

How did you figure it out?

Which store has the better buy for one hose?

How did you figure it out?

Solutions

Better Buy

  1. Sun’s Stationery; \$15 \div 5 = \$3 for one box of pencils at Sun’s Stationery, and \$10 \div 2 = \$5 for one box of pencils at Nature’s Notes.
  2. Nature’s Notes; \$30 \div 6 = \$5 for one notebook at Nature’s Notes, and \$24 \div 4  = \$6 for one notebook at Sun’s Stationery.
  3. Nature’s Notes; \$24 \div 8 = \$3 for one box of paperclips at Nature’s Notes, and \$20 \div 5 = \$4 for one box of paper clips at Sun’s Stationery.
  4. Harry’s Hardware; \$49 \div 7 = \$7 for one box of nails at Harry’s Hardware, and \$27 \div 3 = \$9 for one box of nails at HomeMart.
  5. HomeMart; \$21 \div 3 = \$7 for one stool at HomeMart, and \$16 \div 2 = \$8 for one step stool at Harry’s Hardware.
  6. HomeMart; \$64 \div 8 = \$8 for one hose at HomeMart, and \$40 \div 4 = \$10 for one hose at Harry’s Hardware.

Image Attributions

Files can only be attached to the latest version of None

Reviews

Please wait...
Please wait...
Image Detail
Sizes: Medium | Original
 
CK.MAT.ENG.SE.1.Algebra-Explorations-K-7.5.14
ShareThis Copy and Paste

Original text