<img src="https://d5nxst8fruw4z.cloudfront.net/atrk.gif?account=iA1Pi1a8Dy00ym" style="display:none" height="1" width="1" alt="" />
Dismiss
Skip Navigation
Our Terms of Use (click here to view) have changed. By continuing to use this site, you are agreeing to our new Terms of Use.

4.14: Better Buy: Unit Price

Difficulty Level: At Grade Created by: CK-12
Turn In

Extra for Experts - Better Buy: Unit Price

Which store has the better buy for one box of pencils?

How did you decide?

Which store has the better buy for one notebook?

How did you figure it out?

Which store has the better buy for one box of paperclips?

How did you figure it out?

Which store has the better buy for one box of nails?

How did you figure it out?

Which store has the better buy for one stool?

How did you figure it out?

Which store has the better buy for one hose?

How did you figure it out?

Solutions

Better Buy

  1. Sun’s Stationery; $15÷5=$3 for one box of pencils at Sun’s Stationery, and $10÷2=$5 for one box of pencils at Nature’s Notes.
  2. Nature’s Notes; $30÷6=$5 for one notebook at Nature’s Notes, and $24÷4=$6 for one notebook at Sun’s Stationery.
  3. Nature’s Notes; $24÷8=$3 for one box of paperclips at Nature’s Notes, and $20÷5=$4 for one box of paper clips at Sun’s Stationery.
  4. Harry’s Hardware; $49÷7=$7 for one box of nails at Harry’s Hardware, and $27÷3=$9 for one box of nails at HomeMart.
  5. HomeMart; $21÷3=$7 for one stool at HomeMart, and $16÷2=$8 for one step stool at Harry’s Hardware.
  6. HomeMart; $64÷8=$8 for one hose at HomeMart, and $40÷4=$10 for one hose at Harry’s Hardware.

Notes/Highlights Having trouble? Report an issue.

Color Highlighted Text Notes
Show More

Image Attributions

Show Hide Details
Files can only be attached to the latest version of section
Please wait...
Please wait...
Image Detail
Sizes: Medium | Original
 
CK.MAT.ENG.SE.1.Algebra-Explorations-K-7.5.14
Here