<meta http-equiv="refresh" content="1; url=/nojavascript/"> Better Buy: Unit Price | CK-12 Foundation
Dismiss
Skip Navigation
You are reading an older version of this FlexBook® textbook: Algebra Explorations, Pre-K through Grade 7 Go to the latest version.

Better Buy: Unit Price - Proportional Reasoning

In Better Buy: Unit Price, two signs showing prices for multiple items of the same type at two stores are displayed. Students reason proportionally to first determine the price for one toy (unit price) at each store. Then they compare prices to identify the better buy, that is the item of lesser price. To determine unit price, students divide. All division computations in this section involve basic facts.

Solutions

  1. Jim’s Sports; \$20 \div 4 or $5 for one paddle and ball (\$18 \div 3, or $6 at A-One Athlete).
  2. A-One Athlete; \$10 \div 5, or $2 for one Frisbee (\$6 \div 2, or $3 at Jim’s Sports).
  3. Jim’s Sports; \$36 \div 6, or $6 for one badminton racquet (\$28 \div 4, or $7 at A-One Athlete).
  4. A-One Athlete; \$30 \div 10, or $3 for one golf ball (\$24 \div 6, or $4 at Jim’s Sports).
  5. A-One Athlete; \$18 \div 9, or $2 for one birdie (\$12 \div 4, or $3 at Jim’s Sports).
  6. Jim’s Sports; \$15 \div 3, or $5 for one can of tennis balls (\$30 \div 5 or $6 at A-One Athlete).

Which store has the better buy for one yo-yo?

& \mathbf{Describe} && \text{I see signs for yo-yos at two stores.}\\ &&& \text{Terry's Toys} : \ 3 \ \text{yo-yos for} \ \$12\\&&& \text{Geena's Gifts} : \ 5 \ \text{yo-yos for} \ \$15\\ & \mathbf{My \ Job} && \text{Decide which store has the better buy for one yo-yo.}\\&&& \text{Better buy means it costs less.}\\& \mathbf{Plan} && \text{I'll figure out the price for one yo-yo at each store.} \\&&& \text{Then  I will compare the prices.}\\& \mathbf{Solve} && \text{Terry's Toys}: \ \$12 \div 3 = \$4 \ \text{for one yo-yo}\\&&& \text{Geena's Gifts}: \ \$15 \div 5 = \$3 \ \text{for one yo-yo}\\&&& \text{Geena's Gifts has the better buy}\\& \mathbf{Check} && \$3 < \$4 \ \text{so one yo-yo costs less at Geena's.}

Which store has the better buy for one paddle and ball?

How much is the paddle and ball at that store?

Which store has the better buy for one Frisbee?

How much is one Frisbee at that store?

Which store has the better buy for one racquet?

How much is one racquet at that store?

Which store has the better buy for one golf ball?

How much is one golf ball at the store?

Which store has the better buy for one birdie?

How much is one birdie at the store?

Which store has the better buy for one can of tennis balls?

How much is one can at that store?

Image Attributions

Files can only be attached to the latest version of None

Reviews

Please wait...
You need to be signed in to perform this action. Please sign-in and try again.
Please wait...
Image Detail
Sizes: Medium | Original
 
CK.MAT.ENG.SE.1.Algebra-Explorations-K-7.5.14

Original text