<img src="https://d5nxst8fruw4z.cloudfront.net/atrk.gif?account=iA1Pi1a8Dy00ym" style="display:none" height="1" width="1" alt="" />
Dismiss
Skip Navigation
Our Terms of Use (click here to view) and Privacy Policy (click here to view) have changed. By continuing to use this site, you are agreeing to our new Terms of Use and Privacy Policy.

5.17: Better Buy: Buying More than One Extras

Difficulty Level: At Grade Created by: CK-12

Extra for Experts - Better Buy: Buying More Than One

Which store has the better buy for one mug?

How much less are 2 mugs at that store?

Which store has the better buy for one soup bowl?

How much less are 3 soup bowls at that store?

Which store has the better buy for one water bottle?

How much less are 5 water bottles?

Solutions

Better Buy: Buying More Than One

  1. Kitchen Place; $36÷6=$6 for one mug at KitchenPlace, and $28÷4$7 for one mug at Dane’s Dishes. The difference in price of one mug is $1 so 2 mugs would be $2 less.
  2. Dane’s Dishes; $45÷5=$9 for one soup bowl at Dan’s Dishes, and $50÷5=$10 for one soup bowl at KitchenPlace. The difference in price of one soup bowl is $1, so 2 bowls would be $2 less.
  3. Dane’s Dishes; $42÷7=$6 for one water bottle at Dane’s Dishes, and $72÷9=$8 for one water bottle at KitchenPlace. The difference in price of one water bottle is $2, so 5 water bottles would be $10 less.

Image Attributions

Show Hide Details
Files can only be attached to the latest version of section
Reviews
Help us create better content by rating and reviewing this modality.
Loading reviews...
Please wait...
Please wait...
Image Detail
Sizes: Medium | Original
 
CK.MAT.ENG.SE.1.Algebra-Explorations-K-7.5.17