<meta http-equiv="refresh" content="1; url=/nojavascript/">
Dismiss
Skip Navigation
You are reading an older version of this FlexBook® textbook: CK-12 Algebra - Basic Go to the latest version.

3.9: Chapter 3 Review

Difficulty Level: At Grade Created by: CK-12

Solve for the variable.

  1. a+11.2=7.3
  2. 9.045+j=27
  3. 11=b+57
  4. 22=3+k
  5. 9=n6
  6. 6+l=27
  7. s2=18
  8. 29=e27
  9. u÷66=11
  10. 5f=110
  11. 76=19p
  12. h=9
  13. q+111=2
  14. 22m=22
  15. 5+d6=7
  16. 32=2b3b+5b
  17. 9=4h+14h
  18. u3u2u=144
  19. 2i+57i=15
  20. 10=t+154t
  21. 12k16+212k=0
  22. 1543120=35x+114(115x+85)
  23. 5.44x+5.11(7.3x+2)=37.3997+6.8x
  24. 5(5r+7)=25+5r
  25. 7p+37=2(6p+1)
  26. 3(5y4)=6y39
  27. 5(a7)+2(a3(a5))=0

Write the following comparisons as ratios. Simplify when appropriate.

  1. 10 boys to 25 students
  2. 96 apples to 42 pears
  3. $600 to $900
  4. 45 miles to 3 hours

Write the following as a unit rate.

  1. $4.99 for 16 ounces of turkey burger
  2. 40 computers to 460 students
  3. 18 teachers to 98 students
  4. 48 minutes to 15 appointments

Solve the proportion.

  1. Solve for n: 6n7=2n+1.
  2. Solve for x: 95=x7x+10.
  3. Solve for b: 5b12=311.
  4. Solve for n: 12n=52n+6.

Write the decimal as a percent.

  1. 0.4567
  2. 2.01
  3. 0.005
  4. 0.043

Write each percent as a decimal.

  1. 23.5%
  2. 0.08%
  3. 0.025%
  4. 125.4%

Write each percent as a fraction.

  1. 78%
  2. 11.2%
  3. 10.5%
  4. 33.3¯%

Solve using the Percent Equation.

  1. 32.4 is 45% of what number?
  2. 58.7 is what percent of 1,000?
  3. What is 12% of 78?
  4. The original price is $44 and the mark-up is 20%. What is the new price?
  5. An item originally priced $240 has a 15% discount. What is the new price?
  6. A pair of shoes originally priced $89.99 is discounted to $74.99. What is the percent of mark-down?
  7. A salon’s haircut rose in price from $10 to $14. What is the percent of mark-up?
  8. An item costing c dollars decreased $48, resulting in a 30% mark-down. What was the original price?
  9. The width of a rectangle is 15 units less than its length. The perimeter of the rectangle is 98 units. What is the rectangle’s length?
  10. George took a cab from home to a job interview. The cab fare was $4.00 plus $0.25 per mile. His total fare was $16.75. How many miles did he travel?
  11. The sum of twice a number and 38 is 124. What is the number?
  12. The perimeter of a square parking lot is 260 yards. What are the dimensions of the parking lot?
  13. A restaurant charges $3.79 for 18 of a pie. At this rate, how much does the restaurant charge for the entire pie?
  14. A 60-watt light bulb consumes 0.06 kilowatts/hour of energy. How long was the bulb left on if it consumed 5.56 kilowatts/hour of energy?
  15. A 612-foot-tall car casts a 33.2-foot shadow. Next to the car is an elephant casting a 51.5-foot shadow. How tall is the elephant?
  16. Two cities are 87 miles apart. How far would they be on a map with a scale of 5 inches : 32 miles?

Image Attributions

Files can only be attached to the latest version of None

Reviews

Please wait...
Please wait...
Image Detail
Sizes: Medium | Original
 
CK.MAT.ENG.SE.1.Algebra-Basic.3.9

Original text