<img src="https://d5nxst8fruw4z.cloudfront.net/atrk.gif?account=iA1Pi1a8Dy00ym" style="display:none" height="1" width="1" alt="" />
Dismiss
Skip Navigation
Our Terms of Use (click here to view) have changed. By continuing to use this site, you are agreeing to our new Terms of Use.

1.11: Chapter Test

Difficulty Level: At Grade Created by: CK-12
Turn In
  1. Perform the indicated operations. If possible, simplify all answers.
  1. State the property of addition or of multiplication that is shown in each example.
  1. Tom has $40 to spend for groceries each week. His grocery list is shown below. If he is shopping on “NO TAX DAY”, will he have enough money to buy his groceries? If he has enough money, how much change will he receive? If he doesn’t have enough money, how much more money does he need?
Groceries Price
2 dozen eggs $1.98/dozen
1 loaf of bread $2.49
4 lb. of ground beef $2.16/lb
2 qt. milk $1.90/qt
3 lb. of apples $1.99/lb
6 lemons $0.79 for 3
2.5 lb of tomatoes $1.49/lb
Dish detergent $3.35
2 bags of potatoes $3.49/bag
    1. In each of the following graphs, find the error(s). Identify each error and explain why each error exists.
    2. Draw the correct graph to represent the given set notation.
  1. Show all the necessary steps to convert 3.246464646 to the form .
  2. A box of chicken nuggets weighs . How many pounds will 20 cartons of 12 boxes each weigh?
  3. The exterior wall of a small office building under construction is built of . paneling, . fire code sheetrock, . studs, . plywood sheathing, . insulation board, and . exterior surfacing. What is the total thickness of the wall?

Answers to test

-7

-16

-42

12

-3

-18.24

30

-0.536

24.48

6.545

11

10

Associative property of addition
Inverse property of multiplication
Commutative property of addition
Inverse property of addition
Identity property of multiplication
Closure property of multiplication
Groceries Price
2 dozen eggs $1.98/dozen
1 loaf of bread $2.49
4 lb. of ground beef $2.16/lb
2 qt. milk $1.90/qt
3 lb. of apples $1.99/lb
6 lemons $0.79 for 3
2.5 lb of tomatoes $1.49/lb
Dish detergent $3.35
2 bags of potatoes $3.49/bag

The total cost of Tom’s groceries is . His change is

  1. (a) (i) Errors: The dot above the 4 should be an open dot because . The dot above the 9 should be a closed dot because The dots should NOT be joined with a line because the variable belongs to the set of whole numbers. (ii) Errors: The line with the arrow should not be on the graph because the variable is between two numbers. The line is only used if the variable belongs to the real number system.

Notes/Highlights Having trouble? Report an issue.

Color Highlighted Text Notes
Show More

Image Attributions

Show Hide Details
Description
Grades:
Date Created:
Jan 16, 2013
Last Modified:
Apr 29, 2014
Save or share your relevant files like activites, homework and worksheet.
To add resources, you must be the owner of the section. Click Customize to make your own copy.
Please wait...
Please wait...
Image Detail
Sizes: Medium | Original
 
CK.MAT.ENG.SE.1.Algebra-I---Honors.1.13
Here